2 czerwca 2020
„KORAB CEMT Young 2020” – publikacja artykułów
Międzynarodowa konferencja młodych okrętowców była współorganizowana przez Polskie Forum Technologii Morskich, które udostępniło m.in. platformę internetową do jej przeprowadzenia oraz zapewniło wsparcie techniczne. Obecnie artykuły naukowe zostały zamieszczone na stronie (...)
Czytaj dalej...
22 maja 2020
W stoczni Safe zwodowano specjalistyczny holownik z serii Shoalbuster
Do wodowania holownika wykorzystane zostały dwa pływające dźwigi: Conrad Consul i Maja. Znajdująca się na nabrzeżu stoczni Safe jednostka została najpierw nasunięta na barkoponton. Następnie oba dźwigi podniosły ją i (...)
Czytaj dalej...
20 maja 2020
Konferencja „KORAB CEMT Young 2020” zgromadziła słuchaczy z wielu krajów
Pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej młodzi okrętowcy prezentowali swoje osiągnięcia. Organizatorem konferencji było Towarzystwo Okrętowców Polskich KORAB, nawiązujące do tradycji Koła Studentów Polaków Techniki Okrętowej Politechniki (...)
Czytaj dalej...
12 maja 2020
Zmiany w turystyce morskiej z perspektywy przemysłu okrętowego
Z perspektywy polskiej branży stoczniowej warto szczególnie uważnie obserwować rekalibrację trendów w turystyce. Morze Bałtyckie ma potencjał, by być beneficjentem spodziewanego zwrotu ku turystyce krajowej i regionalnej, a to da (...)
Czytaj dalej...
11 maja 2020
Europejskie stocznie wznawiają produkcję
Kilka wiodących europejskich grup stoczniowców ogłosiło plany wznowienia działalności po ponad miesiącu zakłóceń spowodowanych pandemią koronawirusa. Dotyczy to zakładów we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Niemczech. Z kolei zakłady Meyer Werft (...)
Czytaj dalej...
11 maja 2020
Dwa częściowo wyposażone bloki wycieczkowca wypłynęły ze stoczni Crist
Mimo epidemii koronawirusa, praca w polskich stoczniach się nie zatrzymała. Crist zbudował dwa częściowo wyposażone bloki wycieczkowca dla armatora AIDA Cruises. Wczoraj, wypłynęły do niemieckiej stoczni Meyer Werft w Papenburgu. (...)
Czytaj dalej...
6 maja 2020
Dywagacje na temat beczek wina i konwencji tonażowej IMO
Poprzez zbieżność wymowy dawna beczka wina pozostała do dzisiejszego dnia w obiegu jako tona, jednak w przypadku statków nie jest miarą masy tylko jednostką wyliczaną na podstawie objętości. Masa wina przewożonego w XIII (...)
Czytaj dalej...
3 maja 2020
Przemysł stoczniowy w Azji w 2019 roku
W 2019 r. portfel zamówień stoczni azjatyckich obejmował 2615 statki o łącznej nośności 184,3 mln ton, 63,7 mln CGT i wartości 148,4 mld USD. W 2018 r. zamówień było nieco (...)
Czytaj dalej...
27 kwietnia 2020
Pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej młodzi okrętowcy prezentowali swoje osiągnięcia
W czasach konieczności zachowania dystansu społecznego zorganizowana została, po raz pierwszy w Europie, międzynarodowa konferencja młodych naukowców i inżynierów aktywnych w sektorze technologii morskich. Odbyła się 22 kwietnia br. pod (...)
Czytaj dalej...
23 kwietnia 2020
Zarząd PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o. o. ogłasza przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż gruntów położonych w Gdyni
Przedmiotem przetargu jest przeniesienie prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości gruntowych wraz z prawem własności do budynków, budowli oraz wszelkiej infrastruktury położonej przy ul. Śmidowicza 48 w Gdyni, (tzw. tereny wschodnie Stoczni). (...)
Czytaj dalej...
23 kwietnia 2020
Rynek ropy naftowej z perspektywy branży morskiej
Z perspektywy branży stoczniowej bardzo istotny jest wpływ cen ropy na segment offshore – budowa i remontowanie platform wiertniczych do eksploatacji złóż podmorskich oraz statków do ich obsługi. Jego znaczenie (...)
Czytaj dalej...
21 kwietnia 2020
Konferencja KORAB CEMT Young w formie webinaru – zarejestruj się
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców i Inżynierów aktywnych w sektorze Technologii Morskich organizowanej przez Towarzystwo Okrętowców Polskich KORAB w imieniu CEMT (the Confederation of European Maritime Technology (...)
Czytaj dalej...